ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
MEVLİD-İ NEBİ
25.09.2023

Bismillahirrahmanirrahim - Rahman ve Rahim olan Allah (cc)’ın adıyla

Hamd alemlerin Rabbi, ahiret gününün sahibi Yüce Allah (cc)’a mahsustur. Salat ve selam O’nun kulu ve elçisi, alemlerin efendisi, Yüce Hakkın sevgilisi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimize, âline ve ashabına olsun.

Önümüzdeki Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece, Rebîü’l-evvel ayının on ikinci gecesidir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümüdür. Mevlid Gecemiz şimdiden mübarek olsun.

 

Değerli Kardeşlerim, Yüce Rabbimiz (cc) Kur’an-ı Keriminde şöyle buyurmaktadır:

“Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeci, bir uyarıcı; Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatan bir kandil olarak gönderdik.” [1]

Önderimiz, Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) insanların vicdanlarını kaybettiği, kalplerinde merhametin olmadığı bir dönemde dünyayı şereflendirdiler. Katılaşan kalpler O’nun gelişiyle huzura erdi, çoraklaşan gönüller O’nunla yeşerdi. O (s.a.v.) cahiliye pisliğine bulanmış insanlığa rehber, yolunu kaybedenlere umut oldu. İnsanları, cahiliye zulmünün karanlık odalarından, Kur’an-ı Kerim’in nur ve aydınlığına çıkardı. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), insanlığı bir ve tek olan Allah’a (cc) kul olmaya, Kur’an-ı Kerim’in adaletine, iyiliğe, kardeşliğe ve güzel ahlaka çağırdı. Şirkin karşısında iman ve istikameti, zulmün karşısında hak ve adaleti, cehaletin karşısında ilim ve hikmeti, şiddetin karşısında şefkat ve merhameti insanlığa O öğretti.

LA İLAHE İLLALLAH
20.09.2023

Kardeşlerim!

Allah (celle celâluh) insanı dünyaya gönderirken belli amaçlar ve bir disiplin üzere göndermiştir. Sadece yemek yesin ve uyusun diye hiç bir canlıyı yaratmamıştır. O halde akıl ile nimetlendirilen ve bu nimet sayesinde bir şeyler keşif edene, yeni bir şeyler icat eden insanı asla ve asla boş ve fuzuli yere yaratmamıştır. Ona kitap ve rehberlik edecek peygamberler göndermiştir ve insanoğlundan yine insanoğlunun yararına olacak "sadece Allah'a (celle celâluh) kulluk etme" görevini de istemiştir. bu hem dünyada hem ahirette insanı hem mutlu kılacak hem de insan gibi yaşamasına ortam sağlayacak en güzel istektir.

BİRİNCİ SOHBET - ALLAH'A DAYANMAK VE KADERE RIZA
12.09.2023

BİRİNCİ SOHBET                                               

ALLAH'A DAYANMAK VE KADERE RIZA

Rahman ve Rahim olan Allah (cc)’ın adıyla

Hamd âlemleri yoktan var eden Hz. Allah (cc)’a, salat ve selam O'nun habibi, Resullerin en mükemmeli, Peygamberlerin en eftali, Fatıma-tüz-Zehra (ra)’ın babası, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendilerimizin dedesi, Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ya onun aline, ashabına, ahbabına ve ümmetinin üzerine olsun.

Kıymetli kardeşlerim, evladı olmakla şeref duyduğum, yolunda yürümekle iftihar ettiğim, sultanımız Gavs'ul-Azam Seyyid Abdulkadir Geylani Hazretleri’nin bu kıymetli sohbetlerini uzun zamandır sizinle paylaşmak arzusundaydım. Rabbimize hamd olsun ki, bu sohbet zincirinin ilk halkası bugüne nasip oldu. Burada ki temel maksat sultanımızın bize vermiş olduğu bu sohbette ki mesajlar, hayatımızın her alanında doğru anlayıp doğru yaşamamızda bize bir rehber ve kılavuz niteliği taşımaktadır. Bir ehli irfan olmaya gönül adamış bir kişinin olmazsa olmazı, yolunda gittiği Abdulkadir Geylani Hazretlerinin yolunun esaslarını, onun hizmet ettiği davasını, ideallerini ve yaşantısını, amacını ve gayesini doğru şekilde anlayıp hayatına nakşetmesi gerekir. Zira mürşidini tanımayanın gittiği bu manevi yolun amaç ve gayesini bilmez ve öğrenmezse, onun yaşantısının islam davası ile uzaktan ve yakından bir ilgisi olmaz. Onun içindir ki, bütün ihvanımızın bu sohbetleri öncelikle kendileri takip etmekle birlikte, ev ortamında da aile fertleri ile beraber bu sohbetleri ders olarak okumaları, kendilerinin ve aile fertlerinin yetişmesi açısından zaruri bir durumdur.

 

İstifade etmeniz duasıyla…      

 

Hak Dostuna Sormuşlar...
07.09.2023

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla

Allah'ın selamı rahmeti mağfireti hidayete tabi olanların üzerine olsun

 

Kıymetli kardeşlerim,

Hak dostu ve hikmet sahibi birine sormuşlar;

Hayat nicedir?

Demiş ki;

"Hayat bilmecedir,

Attığın her adım bir hece

Çözene gündüz, çözemeyene gecedir…”

AİLEDE NEZÂKET
06.09.2023

Evlilik kurumunu imân ve ahlâk temelleri üzerine oturtan Hz. Peygamber (sav), kadınlara karşı kaba davranmayı şiddetle yasaklamıştır. Onlara vurmayı, yüzlerine karşı ayıplamayı ve evde bile olsa onlara küsmeyi reddeden[1] Peygamber Efendimiz, “Kadınları önce dövüp gün sonunda da (yüzsüzce) cinsel beraberlik kurmak isteyen erkekleri şiddetle kınamıştır.” [2] Kendisi de hanımlarından hiç birisine el kaldırmayarak ümmetine en büyük sünnetlerinden birini koymuştur.[3] Hanımlara hiçbir zaman el kaldırmamak en önemli yaşayan sünnetlerden biridir. Hatta kadınlara kaba davranıp dayak atmayı zulüm sayan ve bu tip kaba erkeklerle evlenilmeyeceğini belirten Resulullah (sav), Fatıma bt. Kays örneği üzerinden bizleri de uyarmıştır. 


<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
Kayıtlı Video Bulunmamaktadır.
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 05446885258

Adres : İmaret Mah. 154. Sokak 7/1 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :