ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Nefsimizi Tanıyalım - Cuma Sohbeti
18.07.2014

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’ın selamı hidayete tabi olanların üzerine olsun.

Pek aziz muhterem kardeşlerim,
Allah cc bize her şeyi inceden inceye bildirmiştir. Bize düşen vazife Rabbimize nasıl yakın olurum, O’nun rızasına nasıl ulaşırım, diye çaba harcamak, bu uğurda mücadele vermektir. Fakat bunu yaparken de ilk önce şu ilkeye dikkat etmelidir. Nedir bu ilke? İlk önce nefsini tanımak, onun zaaflarını, onun hile ve tuzaklarını çok iyi bilmek, onun bize nereden ve ne zaman saldıracağının idrakinde olmak. Eğer düşmanı tanıyamaz isen, ona göre tedbir almaz, bu mücadelede yenilir mağlup olursun.

Bu konuda Emir ’al Müminin Hazreti Ali (r.a.) şu sözüyle bize rehber oluyor;

Allah Korkusu
16.07.2014

Bismillahirrahmanirrahim

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Sultanımız Gavsul Azam Seyyid Abdulkadir Geylani (k.s.) bir sohbetinde şöyle buyurdular;

Şayet Allah Teâlâ cennet ve cehennemi yaratmamış olsaydı bile; yine de o ‘kendisinden korkulmaya ve umulmaya en layık olan olurdu. O’nun rızasını isteyerek O’na itaat edin. O’na itaat ederken üzerinizde ki nimetini ya da azabını düşünmeyin. O’na itaat, emirlerini yapmak yasaklarından kaçınmak ve taktiratına sabretmekle olur.

O’na tövbe edin. O’nun huzurunda ağlayın, baş ve gönül gözyaşlarınızı akıtarak O’nun karşısında boyun bükün. Ağlamak bir ibadettir. Ağlamak o’nun karşısında boyun eğmenin en belirgin ifade biçimidir.

 
Huzurdan Yansımalar 3
14.07.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Muhterem kardeşlerim,

Geçen hafta başladığımız, ramazana özel, Huzurdan Yansımalar konu sohbetimizle tekrar sizler beraberiz. Sizler için Üstadımıza (k.s.)  oruç ilgili suallerimizi sorduk ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Yüce Mevla’m cümlemizi istifade edenlerden eylesin. Amin!..

İrfan Meclisi

Sual:

Muhterem Efendim; Bir mümin oruçlu iken gıybet etse orucu bozulur mu?

Cevap:

Hizmetkâr Hoca Efendi (k.s.)

Sevgili kardeşlerim İmamı Azam Hazretlerine göre,  oruçlu iken gıybet etmek, yalan konuşmak, kovuculuk yapmak orucu bozmaz.

 
Ehli İrfanda Bulunması Gereken Özellikler
10.07.2014

Ehli İrfanda Bulunması Gereken Özellikler

Bismillahirrahmanirrahim...

Rahman ve Rahim olan hazreti Allah (c.c.)’ın adıyla başlarım...

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim;

Bu hafta ki sohbetimizde bir Ehli İrfanda bulunması gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Ehli İrfan daima Kur'an ve sünnetin yolunun yolcusu olmalı ve istikamet üzere bu yolda yürümelidir. Daima hazreti Peygamber (s.a.v.) Efendimizi kendisine rehber edinmeli ve o'nun hayatını, hayat nizamı yapmalıdır. Salihlerin adet ve erkânları ile yolunu daima aydınlatmalıdır. Eğer pusulamız Kur'an ve sünnet olursa, yönümüz daima Allah'ın rızasına doğru gider. Bindiğimiz gemi, Kur'an ve sünnet gemisi olursa, kaptanımız hazreti piri Geylani (k.s.) olursa, o gemi bizi cennet sahiline mutlaka çıkarır. Eğer ki pusulamız nefsimiz, kaptanda şeytan olursa, o vakit ancak bizi cehenneme götürür. Onun içindir ki, Piri Geylaninin (k.s.) evladı olan bizler Allah'ın rızasına talibiz, bu rızaya ulaşmak o kadar kolay değil, sünnete ve Kur'an'a harfiyyen uymaya bağlı. Üzerimize alabilmemiz daha kolay olması münasebetiyle, işlemiş olduğumuz, Kur'an ve sünneti ölçü olarak aldığımız, ehli İrfanda olması gereken özellikleri kısa ve öz olarak sıraladık. Rabbimiz tesirini halk etsin, bizleri anlattıklarıyla, sizleride dinledikleriyle amel eden kullarından eylesin İnşallah.

Yardım Etmede Ölçü
08.07.2014

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Hazreti Mevlana Celaleddini Selçuki (k.s.)  Mesnevi şerifinde Hazreti Ömer (r.a.) ‘ın zamanında olan bir hatırayı bizlerle şu şekilde paylaşıyor.

Hazreti Ömer (r.a.)’ın halifeliği döneminde Medine’de büyük bir yangın çıktı. Ateş, taşları dahi, kuru odun gibi yakıyordu. Binaları ve evleri saran ateş havada uçan kuşların kanatlarını tutuşturuyordu.  Şehrin yarısı alevlere teslim olmuştu.

Ateşe kova kova su dökülmesine rağmen bir faydası olmuyor, ateş inadına artarak devam ediyordu. Halk yangını söndüremedi. Çaresiz kalınca koşarak Halife Hazreti Ömer (r.a.) yanına gittiler.

“Ya Ömer! Bu yangın su ile sönmüyor” dediler. Hazreti Ömer (r.a.) “ O ateş Allah’ın işaretlerindendir. Alevleri böyle coşturan sizin cimriliğinizdir. Suyu bırakın da yoksullara yardımda bulunun.  Cimrilikten tövbe edip, cömert olun” dedi.


<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 05444703734

Adres : Kirişci Mah. İbrahim Baran Cd. Erdural İş Merkezi Kat:3 No:10 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :