ziyaretci sayacı


Aktif :
Bugün :
Toplam :
Anasayfa
Feyz Almamıza Mani Olan Hastalıklar
12.06.2014

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bu hafta ki dersimizde ehli irfanın maneviyatını etkileyen, feyz almasına mani olan, üç önemli hastalığı anlatmaya çalışacağım. Rabbim tesirini ziyade eylesin. Âmin.

Yahyalı’lı Hacı Hasan Efendi (k.s.) bir ev sohbetinde konumuzla ilgili olarak şöyle buyuruyor;

Feyz almaya şu üç şey manidir;

1.    Allah’ın emirlerine muhalefet etmek.

2.    Dünyaya aşırı bağlanmak

3.    Kalbi hastalıklı kimseler ile dostluk kurmak  1

Sevgili kardeşlerim;

Ehli irfan, zaman zaman bu şikâyetten dolayı, bize gelmektedir. Hem sen ehli tarik olacaksın hem de yüce Allah’ın emirlerine muhalefet edeceksin. Hem de ibadetlerde üşengeçlik göstereceksin. Bu asla olmaz. Onun içindir ki, tembellik, gaflete davetiye çıkaran bir sebeptir. Rabbimizin emrine hiç muhalefet etmeyeceğiz, hiçbir ibadetimizde tembellik, gevşeklik göstermeyeceğiz.

Aziz kardeşlerim:

Cuma Sohbeti - Ölçümüz Ne Olmalı ?
06.06.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Şeyh Sadi Şirazi (k.s.) Hazretleri bostan isimli eserinde şu kıssayı anlatır.

Yüce Allah’ın cc yarattığı mülkünde gerçekleri gören, bilen, anlayan, itiraf eden velilerden birinin hali hakkında şöyle bir hatıra anlatırlar;

Gönül Sultanlarından birisi bir gün bir kaplana binmiş, zehirli yılanı kamçı yapmış rüzgâr gibi hızla sürüp gidiyordu.

Bu durumu gören zatın birisi ona şöyle sordu;

Kendini Allah yolunda eyleyen, besleyen, yetiştiren ulu kişi! Nasıl bir yol tutmuşsun ki; kaplan sana at, yılan kırbaç olmuş. Benimde senin gibi olabilmem için bana rehber olur musun?  Ne yaptın ki bu hayvanları emrin altına aldın. İsminin saadeti yüzüğünün kaşına işlendi.

Allah dostu veli zat bu adama şöyle cevap verir:

Kaplanın, yılanın, filin benim emrim altına verildiğine ve bana birer köle olduklarına bakma ve hayret etme. Sen de yüce Allah’ın emirlerini harfiyen uygular, yerine getirir, tereddüt etmeden inanır, Hakka tabi olursan, yarattığı mahlûkat da senin emrin altına girer. O ulu Sübhan’a güvenir, inanır ve layık olursani seni ne düşmanının eline bırakır, ne de zelil eder. Sen huzuru bari de verdiği nimetlerle her şeye galip gelirsin. Yol budur, yoktur başka yol, hüdaya ram ol ki;  sonun da gayene ulaşırsın.1

Zaman Tövbe Zamanı
04.06.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla
Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Yüce Allah’ın cc. rahmetinin oluk oluk aktığı, çok kıymetli günleri yaşamaktayız. Bu feyizli günlerin değerini bilmeliyiz. Bir ömür muhasebesi yapıp, işlediğimiz bütün günahlarımıza tövbe etmeliyiz. Zira Sultanımız Gavsul Azam (k.s.) Hazretleri, şaban ayının af ve mağfiret iklimi olduğunu,  bu ayda bol bol tövbe ve istiğfar etmemiz gerektiğini  bize tavsiye ediyor.1

Bu ayların, gönül dünyamızda manevi bakım yapmak için bir fırsat olduğunu bilmeliyiz. Bu konuda Allah’ın Resulü (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor;Zaman zaman benimde kalbimin perdelendiği oluyor onun için günde ben rabbime yetmiş defa istiğfar ediyorum.2

Görüldüğü gibi kardeşlerim, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilen, Habibullah (s.a.v.) Efendimiz, Rabbimize günde yetmiş defa tövbe ve istiğfar ederken, biz kendi halimizi bir gözden geçirelim ve bu mağfiret ikliminden istifade edelim.
Cuma Sohbeti – Üstadımızdan Öğütler
30.05.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim

Sultanımız Gavsul Azam Seyyid Abdulkadir Geylani (k.s.)   bir sohbetinde şöyle buyuruyor;

Tabi olun ama bid’atçilik yapmayın. İtaat edin, isyan etmeyin, Allah’ı birleyin, O ‘na ortak koşmayın. Hakkı tenzih edip, yüce tutun. O’nda hata aramayın. Doğrulayın, şüphe etmeyin. Sabredin, heyecanlanıp korkmayın. Sebat edin, kaçmayın, isteyin, ümitsizliğe kapılıp, kötümser olmayın. Bekleyin, gözetleyin ama ümitsiz olmayın.
Kardeş olun, birbirinize düşmanlık etmeyin. Allah’a itaatte birleşin, ayrılığa düşmeyin, birbirinizi sevin, gücenip küsmeyin. Günahlardan uzak durup onlara bulaşıp, kirlenmeyin. Rabbinizin itaatiyle süslenin, Rabbinizin kapısından başka kapıya gitmeyin, O’na yönelmekten geri kalmayın. Nasıl olsa, ileride tövbe ederiz deyip, tövbe etmekten geri durmayın. Geceleri ve gündüzleri Rabbinize özür beyan etmekten bıkmayın. Böyle yaparsanız umulur ki; merhamet olunur ve mesut olursunuz. Cehennemden uzak tutulur, cennet ile ödüllendirilirsiniz. Rabbinize kavuşur, selam ülkesinde cennette bakirelerle ve diğer nimetlerle eğlenir ve soylu kadınlarla birlikte olursunuz. Güzel gözlü genç kızlarla, zevk ve eğlencenin her türlüsüyle, cennet şarkıcılarının sesleriyle nimetlen dirilirsiniz. Peygamberler, Sıddıklar, şehitler ve Salihlerle birlikte yüceltilirsiniz.
1

Kalpteki Vesvese
28.05.2014

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Pek aziz ve muhterem kardeşlerim,

Bu haftaki dersimizde, Sultanımız Gavs’ul Azam Seyyid Abdulkadir Geylani (ks) hazretlerinin kalpteki vesveseyi anlatan sohbetine yer vereceğiz, inşallah. Rabbim cümlemizi istifade edenlerden eylesin. Amin.

Gavsul Azam Hazretleri şöyle buyurdular;

Kalbe iki yerden vesvese gelir. Biri melek tarafından gelir. Bu hakka ve onu tasdik etmeye çağırır. Diğeri de düşmandan gelen vesvesedir. Bu da şerre ve hakkı yalanlama ve hayırdan uzaklaşmaya çağırır. Bu anlatılanlar, Abdullah b. Mesud tan rivayet edilmiştir.

Hasan Basri (r.a) şöyle dedi ; “Bunlar iki önemli şey olup, kalpte gezer dururlar. Biri Allah’tan diğeri de düşmandan gelir.”

Allah’tan gelene göre davranan kişiye, Allah cc. rahmetini verir. Allah’tan gelene uymalı, düşmandan gelene de karşı çıkarak onunla mücadele etmelidir.

 

<<    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65    >>
Seyyid Muhammed Karamani ks Kimdir?
Hava Durumu
Ziyaretçilerimizden Gelen Mesajlar
Kayıtlı Video Bulunmamaktadır.
tarih
Hakkımızda

Hakkımızda
Misyon
Vizyon
İletişim

Telefon : 05446885258

Adres : İmaret Mah. 154. Sokak 7/1 Merkez KARAMAN
© Copyright 2012 Her Hakkı Saklıdır
Proteks Bilisim Teknolojileri
Aktif :
Bugün :
Toplam :